top of page
KRT_KV-F3_16ku9 na web pozadie bez x 3 copy.jpg

UMENIE NA MIESTE

ZAŽITE DIELA, KTORÉ PREPÁJAJÚ ČLOVEKA A PRÍRODU

Zádielska dolina, Senianske rybníky, Turzovské jazero, Herliansky gejzír a letohrádok Sans Souci v Iliašovciach. V týchto piatich jedinečných lokalitách Košického kraja vyrástli umelecké diela, ktoré harmonicky prepájajú človeka a prírodu. 

 

Projekt Umenie na mieste X vznikol pri príležitosti 10. narodenín organizácie Košice Región Turizmus. Víťazné diela vybrala porota zložená z odborníkov v oblasti vizuálneho umenia a architektúry.

KRT_KV-F3_16ku9 na web POZADIE CISTE.jpg

AUTORI A DIELA

KRT_KV-F3_16ku9 na web POZADIE CISTE.jpg

MICHAL MACHCINÍK A DOXA S.R.O.  /  KOMÉTA  /  ZÁDIELSKA DOLINA

KRT_KV-F3_16ku9 na web POZADIE CISTE.jpg

MICHAL MACHCINÍK A DOXA

 

Do súčasného slovenského sochárstva priniesol dlhodobo obchádzané sakrálne námety. Nadviazal na domácu ikonografickú tradíciu, ktorú transformuje do aktuálnej umeleckej podoby. Fascinujú ho komplikované vzťahy medzi človekom a miestom. Študoval na Fakulte umení v Košiciach v Ateliéri slobodnej kreativity 3D pod vedením Juraja Bartusza, doktorandské štúdium absolvoval na Fakulte umení Technickej Univerzity v Košiciach pod vedením Petra Rónaia. DOXA je ateliér troch mladých architektov a zároveň platforma pre širšie zoskupenie ľudí, ktorých baví spochybňovať štandardné prístupy uvažovania nielen nad architektúrou. 

KOMÉTA

 

Dielo svojou siluetou evokuje letiacu kométu na horizonte. Tvar vznikol kombináciou recyklovaných častí technických a prírodných materiálov, a to bubna miešačky a vyhodených vianočných stromčekov. Objekt je inštalovaný na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, pričom pohľadovo a koncepčne prepája vápencové skaly Zádielskej doliny s neďalekou stavbou cementárne. Využíva pomerne jednoduchý vizuálny prejav a kontrastné spájanie materiálov do čitateľného znaku, ale zároveň je významovo a emotívne

bohaté. Pracuje s iróniou a sugeruje kritické environmentálne úvahy o využívaní prírodných zdrojov spájaných s urýchlenou transformáciou krajiny a zmien jej vnímania.

ZÁDIELSKA DOLINA

 

Dielo sa nachádza pri vstupe do Zádielskej doliny, ktorá je súčasťou národného parku Slovenský kras. Obec Zádiel leží na Gemeri, od Košíc je vzdialená približne 45 kilometrov.

OBJAVTE VIAC